skip to Main Content
U SINDIKATU JE SNAGA i ZAJEDNO SMO JAČI
Neovisni, Jedinstveni, Solidarni, Otvoreni, Humani, Transparentni
sufbih@gmail.com Tel: 033 207 024, Fax: 033 219 503
Uspješno Održana Regionalna Sindikalna Akademija Mladih Sindikalnih Lidera

Uspješno održana regionalna Sindikalna akademija mladih sindikalnih lidera

Sekcije mladih omogućavaju da se glas mladih čuje glasnije u borbi za radnička prava, te su upravo zbog toga mladi sindikalni lideri i aktivisti iz Crne Gore, Makedonije, Srbije, Slovenije, Grčke, Turske i Bosne i Hercegovine (BIH, FBIH, RS) kroz četverodnevnu akademiju interaktivnog tipa imali priliku da steknu znanja i vještine koje će im pomoći da se aktivnije uključe u demokratske procese, snažnije zagovaraju prava mladih i jednak pristup mladih.  

Samostalni sindikat državnih službenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH uzeo je aktivno učešće putem predstavnika, Nihad Hadžić – predsjednik Komisije za edukaciju Sindikata, Mirza Tahmaz – član Upravnog odbora Sindikata, Eldar Barukčija – sekretar Koordinacionog odbora Kantona Sarajevo, Belma Opijač – stručni savjetnik Stručne službe Sindikata.

Kako bi se mladi motivisali i aktivnije uključivali u sindikalne strukture, saglasni su predstavnici omladinskih sekcija sindikata koji su pohađali akademiju, potrebno je raditi na informisanju i unapređenju alata komunikacije koji dobre primjere i postojeće prakse približavaju mladima razumljivim jezikom i popularnim alatima.

Osnaživanje i djelovanje mladih sindikalnih lidera i aktivista ne odnosi se samo na radnička prava kao fokus sindikata, već i na druga prava značajna za mlade, pokazujući da mladi mogu uticati na promjenu institucionalnog okvira i predstavljaju važnog aktera kada je u pitanju zagovaranje za bolji položaj mladih.

Akademija za mlade lidere i aktiviste održana je u periodu od 15. do 19. septembra u hotelu Montenegro u Čanju, koju je organizovala Asocijacija za edukaciju i razvoj iz Crne Gore, zajedno s partnerima: Institutom za mlade KULT, Razvojnim centrom za mlade iz Srbije, Sindikatom uprave i pravosuđa iz Crne Gore, Sindikatom komunalaca iz Srbije, Sindikatom UPOZ iz Makedonije, Sindikatom uprave iz Republike Srpske i Sindikatom MLADI PLUS iz Slovenije.

Ujedinjeni u poticanju mladih da se bolje upoznaju sa radničkim pravima i aktivnije uključe u sindikate, Samostalni sindikat državnih službenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u Federaciji BiH će u budućnosti raditi s mladim sindikalnim aktivistima podržavajući njihov razvoj i borbu za radnička prava, ne samo mladih, nego i svih građana i građanki.

 

Back To Top